Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? En İyi Doktor Nasıl Seçilir?
6 Aralık 2020

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? En İyi Doktor Nasıl Seçilir?

Burun estetiği için uygun bir hasta mıyım?

Burun tıkanıklığınız var ve/veya burnunuzun dış görüşünüzden memnun değilseniz,

Ameliyat sonrası beklentileriniz gerçekçi ise,

Sigara içmiyorsanız,

18 yaşından büyükseniz,

Ameliyata engel olacak ciddi bir sağlık probleminiz yoksa, o halde estetik burun ameliyatı için uygun bir hastasınız demektir.

Burun estetiği ameliyatını Kulak Burun Boğaz uzmanına mı yoksa Plastik Cerrahi uzmanına mı olmalıyım?

Her iki branşa da olabilirsiniz. Önemli olan ameliyatı yapacak doktorun özellikle burun estetiği ile ilgileniyor olmasıdır.

Doktorum doğru doktor mu, nasıl anlarım?

Sık burun estetiği ameliyatı yapıyorsa,

Eski hastaları ameliyat sonuçlarından memnunsa,

Burnunuzdaki problemleri doğru analiz ediyorsa,

Size yeteri kadar vakit ayırıyorsa doğru doktordasınız demektir.

Tek doktor yeterli mi yoksa doktor doktor dolaşmalı mıyım?

Eğer ilk gittiğiniz doktor size bu güveni tam verdiyse, ikinci bir doktorun görüşüne ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak tam ikna olmadıysanız ikinci belki de 3. bir doktordan daha görüş alabilir, mukayese ederek karar verebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin ikna olmanızla alakalıdır.

Burun estetiği ameliyat öncesi özel bir hazırlık gerekli midir?

Burun estetiği ameliyatınız genel anestezi altında yapılacağından, ameliyat öncesinde en 8 saat aç kalmanız gerekmektedir. Bu nedenle ameliyattan önceki gece saat 24.00’den sonra hiçbir şey yiyip içmeyiniz.

Ameliyattan 1 hafta önce aspirin, kumadin, gingko biloba gibi kanı sulandırıcı ilaçların kesilmesini istiyoruz. Eğer bu tür ilaçları kullanıyor iseniz doktorunuza danışarak, olurlarını alarak ilaçlarınızı bırakınız.

Burun estetiği ameliyattan önce bıyıklarımı kesmem gerekir mi?

Erkek hastalardan eğer varsa bıyıklarını burun estetiği ameliyatından önce kesmelerini istiyoruz. Çünkü ameliyattan sonrasında olan burun akıntıları ve sızıntı şeklinde burun kanamaları bıyık içerisinde birikebilmekte, sertleşip kabuklaşmaktadır. Sertleşmiş, bu kabukları temizlemek oldukça zordur. Bu nedenle erkek hastaların bıyıklarını mümkünse ameliyattan önce kesmelerini istiyoruz.

Sigara içiyorum, estetik burun ameliyatı olabilir miyim?

Sigara içen hastalarda ameliyat sonrası yara iyileşme problemleri görülebilmektedir. Mümkünse ameliyat öncesi dönemde sigarayı bırakmalısınız. Sigaranın bırakılması, en iyi ameliyat sonrası sonuçlar için tartışmasız bir gerekliliktir. En azından ameliyattan önceki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.

Estetik burun ameliyatı sonrası hastaneden kaç gün yatmam gerekir?

Ameliyat sonrası 1 gün hastanede yatırıyoruz. Ertesi gün sizi taburcu ediyoruz.

Estetik burun ameliyat sonrası çok ağrım olur mu?
Muhtemelen düşündüğünüz kadar ağrınız olmayacaktır. Birçok burun estetiği hastası çok ağrım olacak endişesi ile ameliyata gelmesine rağmen ameliyat sonrası geri dönüşleri “Beklediğim kadar çok ağrılarım olmadı.” şeklinde olmaktadır. Ağrılarınız tamponların alınmasına kadar azalarak devam eder. Tamponlar çekildikten sonra ağrılarınız çok büyük oranda kaybolacaktır. Bu döneme kadar reçete ettiğimiz ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

En çok burun taponundan korkuyorum, tampon çıkarılması ağrılı mı olur?

Burun estetiği ameliyatlarında yumuşak slikon tampon kullanıyoruz. Tamponun esnek olması ve burun içerisine yapışmaması; çıkarılmasının kolay ve ağrısız olmasını sağlamaktadır. Tamponu çıkarmadan önce burun içerisini de uyuşturuyoruz. Tampon çıkarılması sırasında ciddi ağrınız olmayacaktır.

Pansumanlarımı başka bir yerde yaptırabilir miyim?

İdeal olan ameliyat sonrası tüm pansumanlarınızı (burun kalıbının alınması veya değiştirilmesi, dikişlerin alınması v.b. gibi) bizim yapmamız. Bu şeklide olmasını tercih ediyoruz.

Burun estetiği ameliyatı olursan işe/okula ne kadar süre gidemem?

Minimum 1 hafta işe/okula gidilmemesini öneriyoruz. Burun sırtına koyacağımız kalıbın en azından iki hafta durmasını istiyoruz. 2. haftanın sonunda morluk ve şişlikleriniz de çok büyük oranda rahatlamış olacağından bu sürenin sonunda işinize dönebilirsiniz. Eğer ağır kaldırma gerektiren bir işte çalışıyorsanız veya sık seyahat etmeniz gerekiyorsa bu süre uzatılabilir.

Estetik burun ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

İlk 3-4 hafta ağır fiziksel eksersizden kaçınınız. Darbe gelebilecek sporlardan 3 ay kadar uzak kalmalısınız. İlk 3 ay gözlük takmayınız. Gözlüğünüz çok ağır değil ise 3.-4. haftadan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk 3 ay direkt güneş ışığından kaçınınız, güneşe çıkarken muhakkak güneş koruyucu kullanınız.

Burun estetiği ameliyatı sonrası eksersizlerime ne zaman tekrar başlayabilirim?

3. haftadan sonra eksersizlerinize başlayabilirsiniz. Gün ve gün kendinizi iyi hissetme durumunuza göre eksersizlerinizi artırabilirsiniz

Uçağa ne zaman binebilirim?

10. günden sonra uçağa binebilirsiniz.