Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Blefaroplasti olarak adlandırılan göz kapağı estetiği; göz kapaklarında yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan değişikliklerin düzeltilmesi ameliyatıdır.

Yaşlanma ile birlikte tüm yüzde olduğu gibi göz kapaklarında da bazı değişiklikler oluşur. Yer çekimini etkisi ile göz içi yağ dokusu fıtıklaşır ve yer değiştirir, dolayısıyla alt ve üst göz kapaklarında torbalanmalar oluşur. Kapak cildi yaşla beraber elastikiyetini kaybeder, bu da göz kapağı cildinde fazlalaşma ve sarkma ile sonuçlanır.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Normalde üst kapak katlantısı ile kirpikler arasında 3-6 mm mesafe vardır. Bu katlantı, üst göz kapağını üst 2/3 ve alt 1/3 olarak ikiye böler.  Cilt fazlalığı olanlarda bu katlantı kirpiklerin başlama noktasına kadar sarkabilir. Bu sarkma aşırı miktarda olursa görme alanını bozuklukları görülebilir.

Üst göz kapağındaki bu cilt fazlalığı üst göz kapağı estetiği ile giderilebilir. Cilt fazlalığına ek olarak üst göz kapağının kas tabakası ve yağ dokusunda da fazlalıklar olabilir. Eğer bu dokularda da fazlalık varsa ilgili dokunun fazla kısımları çıkarılır.

Alt göz kapağında da üst göz kapağına benzer patolojiler görülür. Alt göz kapağı cildinde fazlalık, yağ dokusunda fıtıklaşma ve kas dokusunda kalınlaşma görülebilir. Alt göz kapağındaki bu değişikliklerin dış görünüşe yansıması; göz pınarında çukurlaşma ve alt göz kapağında keseleşmedir.

Sadece üst kapaklar veya sadece alt kapaklar ameliyat edilebileceği gibi 4 kapak aynı anda da ameliyat edilebilir. Hangi kapaklara müdahale edileceği hastanın ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Ameliyat öncesi hazırlık

Hipertansiyonu olan hastaların tansiyonları ameliyat öncesi dönemde kontrol altına alınmalıdır. Tansiyon oynamaları olan hastaların ameliyatları; tansiyonları stabil oluncaya kadar ertelenmelidir.

Kanı sulandırıcı ilaç kullanan hastaların kan sulandırıcıları doktor kontrolünde 1 hafta öncesinden kesilmelidir.

HEMEN ARAYINSaat 21.00'a Kadar Arayabilirsiniz WHATSAPP MENÜ