Piezo – Ultrasonik Burun Estetiği

Burun Estetiğinde Piezo Cerrahisi veya Ultrasonik Burun Estetiği

Piezo ile burun cerrahisi mikroses dalgaları (ultrasonik) kullanılarak kemiğin kesilmesi esasına dayanır. Piezo cihazı yumuşak dokuları kesmez, sadece kemik dokuyu kesecek şekilde dizayn edilmiştir. Dolayısı ile kan damarlarını zedeleme şansı yoktur. Tomaso Vercellotti tarafından keşfedilmiş bir yöntemdir. Beyin cerrahisi, çene cerrahisi ve ortopedi bölümleri tarafından değişik kemik ameliyatlarında yıllardır kullanılmaktadır. Piezo’nun burun estetiği ameliyatlarında kullanımı ise yenidir.

Burnun üst kısmı kemikten oluşmuştur. Burun estetiği ameliyatlarının nerdeyse tamamında burun kemiklerine de az ya da çok miktarda müdahalelerde bulunulur. 

Klasik yöntemde burun kemikleri çekiç-keski kullanılarak kırılır. Bu kırıklar çok özel keskiler ile çok titiz bir şekilde de yapılsa klasik yöntemde zaman zaman kontrolsüz kırıklar görülebilmektedir. Diğer taraftan klasik yöntemde yumuşak doku ve kan damarları hasarlanmalarına bağlı olarak göz çevresinde morluk ve şişlikler görülebilmektedir. Yine de klasik yöntem hala en çok tercih edilen osteotomi (burun kemiklerinin kırılması) yöntemidir.

Piezo’da ise kemikler ses dalgaları kullanılarak kesilir. Piezo cihazı yumuşak dokuları kesmeyecek şekilde dizayn edilmiştir, sadece kemik dokuyu kesmektedir. Usulüne uygun kullanıldığı takdirde Piezo ile damar hasarlanması nerdeyse imkansızdır. Dolayısı ile Piezo cerrahisi ile damar ve yumuşak doku hasarlanması ciddi miktarda daha azdır ve ameliyat sonrası şişlik ve morluklar da çok daha az miktarlarda görülmektedir.  Piezoda osteotomiler direk görüş altında gerçekleştirildiğinden kontrolsüz kırıklar da görünmemektedir. Kemik kesileri düzgün olduğu için burun sırtı ve burun kökündeki ameliyat sonrası çıkıntı ve düzensizlik ihtimalini de azalmaktadır.

* Metinde adı geçen “Piezo Cerrahisi” kullanılan yöntemin adıdır. Piezo cerrahisi aletini pazarlayan hiçbir firma ile ilgili ticari bir ilişkim yoktur.

HEMEN ARAYINSaat 21.00'a Kadar Arayabilirsiniz WHATSAPP MENÜ