Erkeklerde Burun Estetiği

Son zamanlarda burun estetiği yaptıran erkek hasta sayısında belirgin bir artış izlemekte. Çünkü artık erkekler de giyimlerine, görünüşlerine ve genel sağlık durumlarına daha fazla önem vermeye başladılar. Vücutlarına daha iyi oturan kıyafetler tercih ediyor ve daha uyumlu giyiniyorlar. Artık genel sağlık durumlarına da daha fazla önem veriyorlar. Burun estetiği, göz kapağı estetiği, yüz gerdirme ve yağ aldırma(liposuction) başta olmak üzere tüm estetik uygulamaları artık daha sık yaptırıyorlar.

Buna rağmen erkekler; estetik uygulamalarda hala kadınların seviyesine ulaşamadılar.

Erkekte burun estetiğini kadınlardan ayıran bazı temel farklılıklar vardır:

Erkelerde burun sırtı düz ya da çok hafif kavisli olmalıdır. Kavis miktarının artması daha feminen (kadınsı) bir hava verebilir. Bu nedenle erkek hastalarda burun sırtının ya düz ya da çok hafif kavisli olması tercih edilmelidir.

Burun sırtı güç ve otoriteyi sembolize eder. Eğer erkeğin mesleki ve sosyal statüsü buna izin vermeyecek ise burun sırtının çok indirilmesi hatta burun sırtına kavis verilmesi hastayı mutsuz edebilir. Bu tip erkek hasta grubunda burnun o güçlü yapısının korunmasına dikkat edilmelidir.

Çok kalkık bir burun ucu da burun sırtı kavsi gibi feminen bir hava verebilir. Diğer yandan çok düşük bir burun ucu da estetik ve fonksiyonel olarak tercih edilen bir durum değildir. Burun ucu düşük bir erkek hastanın burnunun kaldırılması hastanın burnundan daha rahat nefes almasını sağladığı gibi burnunun daha doğal görünmesini de sağlar.  

Bir toparlama yapılacak olursa; kadınlarda daha feminen bir burun (kalkık, kavisli ve küçük) tercih edilirken, erkeklerde daha erkeksi bir burun amaçlanır: Belli-belirsiz bir kavsi olan ya da tamamen düz bir burun sırtı olan, çok kalkık olmayan bir burun. Ayrıca erkekte eğer kemikli bir yüz yapısı var ise bu yüze çok küçük bir burun da gitmeyecektir. Kadında olduğu gibi küçük, zarif bir burun kemikli bir erkek yüzüne yakışmaz.

Bazı erkek hastalarda problem sadece burnun bir kısmındadır ve hasta sadece burnunun bu kısmının düzeltilmesini isteyebilir. Mesela sadece burun kemerinden rahatsızlık duyabilir veya burun ucu çok düşük olabilir veya burun ucu çok geniş olabilir. Bazen burunun bir kısmına müdahale; burnun diğer kısımları ile olan uyumunda bozulmaya neden olmayabilir. Bazense bir kısma müdahale diğer kısımlarla uyumu bozabilir. Bu nedenle burnun kendi içindeki uyumunun korunması adına diğer kısımlara da küçük müdahaleler gerekebilir, aksi takdirde şikayetçi olunan durum düzeltilmesine rağmen burun daha kötü görünebilir. Bu bilgilendirme benzer taleplerle gelen tüm hastalara yapılmalı ve karar beraber verilmelidir.

Burundan rahat nefes alma; tüm hastalarda olduğu gibi erkek hastalar için de öncelikli hedef olmalıdır. Burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), sinüzit ve septum deviasyonu gibi burun tıkanıklığı yapan problemler burun estetiği ameliyatı sırasında eşzamanlı olarak düzeltilebilmektedir. Burun tıkanıklığı olan her hasta; bireysel olarak tüm bu patolojiler açısından da değerlendirilmelidir.

Erkeklerin ciltleri daha kalın ve yağlıdır. Bu nedenle burun estetiği sonrası şişliklerinin rahatlaması daha uzun sürebilir.  

HEMEN ARAYINSaat 21.00'a Kadar Arayabilirsiniz WHATSAPP MENÜ