Botoksun N’leri K’ları: Kim? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Ne sıklıkla? Ne kadar?

Botoksu kim yapabilir?

Botoks sadece yetkili tabip ve uzman tabiplerce (KBB Uzmanı, Plastik Cerrahi Uzmanı, Dermatoloji Uzmanı ve Medikal Estetik sertifikalı doktorlar) yapılabilir.

Botoks nerede yaptırılır?

Botoks tıbbi bir işlemdir. Sadece sağlık tesislerinde (muayenehane, poliklinik, tıp merkezi ve hastaneler) yapılabilir. Kuaför ve güzellik merkezlerinde yapılması kanunen yasaklanmıştır.

Botoksun yan etkisi var mı? Botoksun yan etkisi ne zaman geçer?

Enjeksiyon yerlerinde hafif bir kızarıklık ve hafif şişlikler olabilir. Bu kızarıklık ve şişlikler 1-2 saat içerisinde kaybolur.

Enjeksiyon yerinde özellikle kazayağı bölgesinde hafif morluklar olabilir.

İlk gün çok hafif bir baş ağrısı ve nezlemsi belirtiler görülebilir.

Kaş ve alın uygulamalarında kaş ve göz kapağı düşmesi görülebilir ancak geçicidir. Göz kapağı düşüklüğü genellikle birkaç hafta içerisinde düzelir.

Botoks kaç yaşından sonra yapılabilir? Kaç yaşında başlanmalı?

Botoksun, kırışıklar daha tam oturmadan erken yaşlarda (otuzlu, kırklı yaşlarda)  başlanması önerilmektedir. Yüz mimiklerini kullanırken beliren; istirahatte tamamen kaybolan kırışıklıklar botoks için en uygun kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar da genellikle genç kişilerde görülmektedir. Daha derin, yüz mimiklerini kullanmadan da belirgin olan, oturmuş kırışıklarda botoks tek başına yeterli olamamaktadır. Bu kırışıklıkları gidermek için botoksa ek olarak diğer tedavilere (dolgu, PRP, yüz germe ameliyatları gibi) de ihtiyaç duyulmaktadır.

Botoks yaptırırken ağrı olur mu? Botoks uygulaması ağrılı bir işlem midir?

Botoks çok çok ince bir iğne ile enjekte edildiğinde hiç uyuşturmadan da yapılabilir. Hasta konforu açısından hafifçe bir miktar uyuşturma tercih edilebilir. Bunun için iğnenin gireceği alanlara uyuşturucu bir krem sürülür. Kremi sürdükten 30 dakika sonra da işlem ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.

Botoks ne zaman etki eder? Etkisi ne zaman belli olur?

İlk etkileri 3-4 gün sonra görülmeye başlar. Nihai netice içinse 2-3 hafta beklenmelidir.

Botoks ne kadar dayanır? Ne kadar sıklıkla yapılmalı?

Hastaya ve yapılan doza bağlı olarak etkisi 4-6 ay kadar sürer. 4-6 ayda bir tekrar edilir. Botoks yaptırma işlemlerine; kırışıklıklar yeterince hafifleyene veya tamamen kaybolana kadar devam edilir.

HEMEN ARAYINSaat 21.00'a Kadar Arayabilirsiniz WHATSAPP MENÜ