PRP – Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma

PRP ile cilt nasıl yenilenir?

Plateletler esas olarak kanın pıhtılaşmasında görev alırlar. Ancak aynı zamandan büyüme faktörleri de içerirler. İçerdikleri bu büyüme faktörleri kolojen gibi vücut yapı taşlarının üretilmesini uyarırlar. PRP normal plazmaya göre büyüme faktörlerini 5-6 kat daha fazla içerir. Dolayısı ile yeni kolojen üretimini belirgin olarak artırır. Deride miktarı artan bu kolojen yüzde kırışık ve izlerin azalmasına, yüzün daha pürüzsüz görünmesine neden olur. Yüz gençleştirmedeki PRP kullanımının etki mekanizması kısaca bu şekildedir.

İşlemin yapılışı:

PRP hastanın kendi kanından hazırlanır: Hastadan az miktarda kan alınır ve steril bir tüp içerisine konur. Bu tüpteki kan satrifuj edilir. Satrfüj sonrasında kan elemanları ağrılıklarına göre tüp içerisinde tabakalanır. Plateletten zengin serum tüpün orta kısmında toplanır ve bir enjektör yardımı ile alınır.

Platelet-Rich plasma preparation. Tube with blood in hands. Centrifuge. Background

Hastanın kendi kanından elde edilmiş büyüme faktörlerinden zengin serum

Uygulama alanı önce özel solüsyonlarla temizlenir sonra lokal anestetik bir pomad sürülür. Yeterli uyuşmanın sağlanması için 30-45 dakika beklenir. PRP’yi iki farklı yöntem uygulanabilir: Dermaroller ve Dermopen. PRP’nin cilde uygulanması 10-15 dakika sürer. Bu sırada çok çok hafif bir ağrı olabilir.

İşlem sonrası öneriler:

Yüzde; 1-2 gün kadar süren hafif bir şişlik, kızarıklık ve morarma görülebilir.

İşlem sonrası herhangi bir günlük aktivite kısıtlamasına ihtiyaç yoktur.

1 hafta süre ile yüze güneş koruyucu kremler sürülmelidir.

Etki ne zaman başlar:

Başlangıçta uygula işlemine bağlı olarak yüzde şişlik vardır. Bu durum ilk günlerde yüzünüz gergin ve kırışıklıklar kaybolmuş izlenim verecektir. 2-3 gün sonra şişlik geçtikten sonra cilt işlem öncesi durumuna geri döner. Dolguda olduğu gibi hızlı bir etki beklenmemelidir. Platelet büyüme faktörlerinin uyarımına bağlı yeni kolojen üretilmesi için birkaç haftaya ihtiyaç vardır.Sonuçlar kendini 3-4 hafta sonra belli etmeye başlar; zamanla da etki daha da belirginleşir.

Tek uygulama yeterli mi, tekrar eden uygulamalar gerekir mi?

En iyi etki için 2-4 haftalık aralarla PRP 3 kez tekrar edilir. Sonrasında tedaviye 6-12 ayda bir olacak şekilde devam edilir.

Etkisi ne kadar devam eder?

1,5 – 2 yıl.

Yan etkiler:

PRP hastanın kendi hücrelerinden elde edildiği için her hangi bir yan etki beklenmemektedir.

Nelere etki eder, neleri düzeltmez?

İnce kırışıklıklardan sivilce izlerine kadar değişik cilt lezyonlarında kullanılabilir. PRP ile yüzde genel bir tazelenme elde edilir. Yüz cildine canlılık, parlaklık verir. Ancak derin kırışıklıklar geri döndüremez. Derin yara izlerinde de çok etkili olmayabilir. Ağız ve göz çevresi kırışıklıklarında, gözyaşı oluğu deformitesinde kullanılabilir. Tüm ciltlerde kullanılabilir. Cilt rengi önemli değildir. Alkol ve sigara kullananlarda etkinliği düşüktür.

Hangi bireylerde kullanılamaz?

Platlet disfonsiyonu olanlarda

Trombositpeni hastaları

Antikoagülan tedavi alanlar

Scleroderma

Kronik karaciğer hastalığı

HEMEN ARAYINSaat 21.00'a Kadar Arayabilirsiniz WHATSAPP MENÜ