Facebook

Twitter

Uçuk

Uçuk içi sıvı dolu baloncuk şeklindedir. Saatler içinde baloncuk patlar takiben de yara kabuklanmaya başlar. 7-10 gün içerisinde de kendiliğinden iyileşir. Ancak süreç ağrılı bir süreçtir. Ağrı uçuk çıkmadan önce başlar ve oldukça şiddetlidir.

Uçuk genellikle dudak, burun ve yanakta çıkar. Nadiren de diş etleri ve sert damakta görülebilir. Uçuk tekrarlar, tekrarladığında da genellikle daha önce çıktığı yeri tercih eder.

Nedeni Hepes Simpleks virüsüdür. Bu virüs uçuğa neden olduğu kişinin trigeminal sinirinde yıllar boyunca sessizce bekler. Stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalmaya bağlı olarak virüs aktif hale geçer ve uçuğa neden olur.

Uçuk baloncuğu patladıktan uçuk tamamen iyileşene kadar geçen dönem bulaşıcılık açısından en riskli dönemdir. Bu dönemde; birine, göze, cinsel bölgeye dokunmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Herpes virüsünün uçuk olmadan da bulaşabileceği unutulmamalıdır.

Günümüzde etkin bir tedavisi yoktur. Uçuk patlatılmamalıdır. Lokal veya sistemik antiviral tedavi kullanılabilir.  Lokal soğuk uygulaması ağrıyı hafifletebilir.