Facebook

Twitter


Korona Virüs (Covid 19) Salgınında Hastalıktan Korunmak için Neler Yapabiliriz?


Bakteri ve virüsler arasındaki farklar nelerdir?

Bakteri ve virüsler vücudumuzda enfeksiyon yapan mikroorganizmalardır; vücudumuzda sinir sitemi, solunum yolu, idrar yolu ve sindirim sistemi enfeksiyonlarına neden olurlar. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, hepatit, grip gibi hastalıklar ise sadece virüsler tarafından meydana getirilirler. Şu anda başımızdaki bu salgın korona virüsün (Covid 19) neden olduğu bir virüs salgınıdır.

 

Korona virüsü nasıl bulaşır?

Korona virüs insandan insana damlacık yolu ile bulaşır. Bu bulaşma için koronalı hasta ile yakın temas gerekir. Yakın temastan kastımız hasta ile aramızdaki mesafenin kısa olması (1-1,5 metreden daha az) hasta ile uzun süreli aynı ortamda bulunulmasıdır.

Çok kısa süreli bir anlık karşılaşmalarda hastalığın bulaşma ihtimali çok çok düşüktür. Mesela sokakta koronalı bir hastanın yanınızdan geçmesi ile hastalık kapma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Hele hele maske takıyor iseniz bu tip kısa süreli karşılaşmalarda korona kapmazsınız.

 

image/jpeg

Cerrahi maske dediğimiz maskeler % 100 koruma sağlamasa da koruyuculuk oranı oldukça yüksektir. Dışarı çıkarken özellikle kalabalık yerlere giderken maske ile gidilmelidir.

 

 image/jpeg

Hasta olduğu kesin biri ile uzun süreli temas halinde kalınacak ise cerrahi maskeler yetersiz kalır. Bu durumda daha fazla koruma sağlayan N95 veya N99 gibi maskeler kullanılmalıdır.

Koronalı hastalarla gün boyu haşır neşir olan sağlık mensuplarının bu maskelerden kullanması gerekir. Diğer yandan koronalı bir yakınıza refakat ediyor iseniz veya evinizde izolasyonda olan koronalı bir yakınızı var ise koruyuculuğu yüksek olan bu maskelerden kullanmanız gerekir.

 

El yıkama

Diğer önemli bir bulaşma yolu da korunalı birinin dokunduğu yere dokunan elinizi ağzınıza, burnunuza veya yüzünüze getirmektir. Bu nedenle dışarıda olduğunuz süre boyunca elinizi yıkamadan veya dezenfekte etmeden yüzünüze getirmemelisiniz. Eve girer girmez de elinizi en az 20 saniye boyunca sabunla yıkamalısınız.

 

image/jpeg

 

Dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi evinizin havadar bir yerinde 2-3 saat kadar havalandırmanız yeterlidir; her seferinde kıyafetlerinizi yıkamanıza gerek yoktur.