Facebook

Twitter

 

Burun estetiği, adana, istanbul, fiyatı, revizyon, mersin, Tarsus, Ceyhan, İskenderun, Antakya, antep, osmaniyeBurun estetiği (Rinoplasti, septorinoplasti) nedir?

Rinoplasti diğer bir deyişle burun estetiği burun şekil bozukluğunun düzeltilmesidir. Burun şekil bozukluğuna ek olarak burun içerisinde nefes alımını engelleyen kemik veya kıkırdak eğrilikleri (deviasyon) de olabilir. Bu eğriliklerin düzeltilmesi işlemine ise septoplasti ameliyatı denir. Her iki işlem (estetik amaçlı rinoplasti ile fonksiyonel amaçlı septoplasti) aynı seansta yapılabilir. Bu ameliyata septorinoplasti ameliyatı denir. Ancak rinoplasti ve septorinoplasti terimleri birbirleri yerine kullanılabilmektedir.

 

 

   

Burun estetiği, adana, istanbul, fiyatı, revizyon, mersin, Tarsus, Ceyhan, İskenderun, Antakya, antep, osmaniye

Burun estetiği ameliyatının amacı nedir?

Amaç yüze en uygun burunu yapmaktır. Tek başına güzel bir burun yapmak sorunları çözmeyecektir. Burnun yüzün diğer kısımları ile harmoni içinde olması gerekir.

Bu cerrahi işlem şüphesiz eldeki kumaşla yapılacaktır. Bu nedenle cildin kalınlığı, mevcut kıkırdakların şekli ve kalınlığı, yara iyileşmesi ve daha önce geçirilen burun ameliyatları, yapılacak ve yapılabileceklerin belirlenmesinde önemlidir.

  

 

  

Burun estetiği, adana, istanbul, fiyatı, revizyon, mersin, Tarsus, Ceyhan, İskenderun, Antakya, antep, osmaniye

 

Burun estetiği ile neler düzeltilebilir?

Burun sırtındaki kemerler, burun ucundaki aşağı sarkmalar, geniş burun delikleri, geniş ve büyük burunlar, burun sırtındaki asimetriler ve çarpıklıklar, daha önce yapılmış burun estetiği ameliyatına bağlı kusurlar (çukurluk, çıkıntı ve asimetriler).

Burun estetiği için yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiği kıkırdak-kemik gelişiminin tamamlandığı 16-17 yaşlarından sonra yapılabilir. 

Ameliyat öncesi görüşmede önemli noktalar

Bizimle görüşmeden önce burun şeklinizle ilgili tespit ve beklentilerinizi, varsa eşlik eden diğer şikâyetlerinizi (burun tıkanıklığı, nefes alma zorluğu, burun akıntısı, burnun hiç akmaması, geniz akıntısı ve baş ağrısı) belirleyiniz.

Ameliyat öncesi görüşmede tespit ettiğiniz şikâyet ve beklentilerinizi bize iletiniz. Sizin beklentileriniz (düzeltilmesini umduğunuz sorunlarınız) bizim yapabileceğimiz ve yapacaklarımız ile örtüşmelidir. Beklentiler ve beklentilerin yerine getirilebilirliği doktor ile karşılıklı konuşularak kararlaştırılması; hayal kırıklıklarını, memnuniyetsizlikleri ve ameliyat başarısızlıklarını engeller.

Unutmayınız ki cerrahi yapılabilirlik sınırları içerisinde olmak kaydı ile istek ve beklentileriniz gerçekleştirilebilir. Sizin için çok büyük kusurlar cerrahi olarak basit bir işlemle düzeltilebilirken size göre çok küçük bir ayrıntı bazen zor bir cerrahi ile ancak düzeltilebilmektedir.

Ameliyat öncesi 6 farklı pozisyonda fotoğraflarınız çekilir. Çekilen bu fotoğraflar üzerinde ameliyat sırasında yapılması planlanan değişiklikler size anlatılır. Bir bilgisayar programı kullanılarak profilden çekilmiş fotoğrafınız üzerinde burun estetiği sonrası tahmini burun görüntünüz size gösterilir.

Ayrıca görüşme sırasında var ise kronik hastalıklarınızı, ameliyatlarınızı ve kullandığınız ilaçları bize mutlaka iletiniz. Özellikle ameliyat esnasında ve sonrasında ciddi kanamalara neden olabileceğinden aspirin ve diğer kanı sulandırıcı ilaç kullanımı bilgisinin bize iletilmesi son derecede önemlidir.

 

Nasıl bir ameliyat?

Burun estetiği ameliyatı lokal anestezi yoksa genel anestezi altında mı yapılıyor?

Estetik burun ameliyatı lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Ancak biz burun estetiği ameliyatlarımızı genel anestezi (narkoz) altında yapmayı tercih etmekteyiz. 

Açık teknik mi kapalı teknik mi?

Her iki teknik de kullanılabilir. Sadece burun kemerinin alınacağı ve burun ucuna sınırlı müdahale yapacağımız vakalarda kapalı tekniği tercih ediyoruz. Revizyon burun estetiğinde ve burun ucuna ciddi müdahaleler planladığımız vakalarda ise açık tekniği tercih ediyoruz. 

Burun estetiği ameliyatından sonra iz kalır mı?

Eğer kapalı teknik kullanılacaksa hiç iz kalmaz, çünkü bu yöntemde ameliyatın tamamı burun içerisinden yapılır. Açık teknik kullanılacaksa burun delikleri arasında 3-4 mm uzunlukta ince bir iz kalabilir, ancak zamanla bu iz iyice belirsizleşir

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Açık teknik kullanıldığında ortlama 3,5-4 saat sürerken kapalı teknik kullanıldığında 3-3,5 saat sürmektedir. Eğri burunlarda, zor burunlarda ve revizyon vakalarda bu süre uzayabilmektedir.

Ameliyatta hangi yöntemlerden faydalanılır?

Estetik burun ameliyatlarında değişik cerrahi teknikler kullanılabilir:

Eğer varsa burun sırtındaki kemerin alınması, burun kemerinin alınmasına bağlı gelişen burun kemikler arasındaki açıklığın burun kemiklerinin içe doğru kırılması ile giderilmesi, burun ucundan kıkırdak dokuların çıkarılması, burun ucuna ek kıkırdak dokular konulması, burun ucunun dikişlerle yeniden şekillendirlmesi gibi.

Her hastanın burnu farklı olacağından tüm hastalarda kullanılan rutin bir cerrahi kalıp olmamalıdır. Her hasta bireysel olarak değerlendirilmeli ve o hastaya spesifik cerrahi teknikler kullanılmaldır.

Burun estetiği, adana, istanbul, fiyatı, revizyon, mersin, Tarsus, Ceyhan, İskenderun, Antakya, antep, osmaniye

Morluk ve şişlikler

Ameliyat sonrası yüzde morluk ve şişlik görülebilir. Bu morluk ve şişliklerin miktarı hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Ameliyat sonrası yüze buz uygulanması morluk ve şişliklerin azalmasını sağlar. Plastik bir poşet içine konan buzlar her iki yanak üzerine ve göz çevresine aralıklı olarak (10-15 dakikalık periyotlar halinde) uygulanır. Buz dolu poşet cilde direkt temas ettirilmemeli¸ buz torbası ile cilt arasına kâğıt havlu ya da tülbent konulmalıdır.

3. gün burun tamponlarının alınması ile birlikte yüzdeki şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde azalır. Ancak tamamen kaybolmaları yaklaşık 1 hafta - 10 gün kadar sürer.

Yüzdeki şişliklere ek olarak burun cildinde de şişlikler olacaktır. Burun cildi şişliklerinin kaybolması daha geç (3-6 ay) olur.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman rahat nefes alamaya başlarım?

Estetik burun ameliyatlarında delikli slikon burun tamponları kullanıyoruz. Bu delikler vasıtası ile ameliyattan hemen sonra bile kısmen de olsa burundan nefes almaya devam edersiniz. 3. gün burun tamponlarınızı alıyoruz. Ancak bu seferde ameliyat bağlı doku şişlikleri ve kabuklanmalara bağlı olarak burun tıkanıkları görülebiliyor. Doku şişlikleri azalması ile ancak ameliyattan 10-15 gün sonra burundan rahat nefes almaya başlarsınız. 

Dikişler ne zaman alınır?

Burun ucunu kapamada iki farklı dikiş kullanılabilir: Eriyen veya erimeyen. Eriyen dikişleri almaya gerek yoktur. Erimeyen dikişler daha az iz bırakır ancak bu dikişler erimediği için alınması gerekir. Burun ucunda erimeyen dikiş kullanılmışsa ameliyat sonrası 6. günde alınır.

Burun estetiği, adana, istanbul, fiyatı, revizyon, mersin, Tarsus, Ceyhan, İskenderun, Antakya, antep, osmaniyeBurun kalıbı ne kadar kalır?

Ameliyatta verilen şeklin sabitlenmesi için burnunuzun dış kısmına minik bir kalıp (veya alçı) yerleştirilir. Ancak bu kalıp yaklaşık 1 hafta sonra gevşer ve 1. hafta kontrolünüzde alınır. Sonrasında burnunuzun üst kısmına 1 hafta kadar kalacak olan plaster kalıp uygulanır. Burun cildi kalın olan hastalar ile 2. hafta kontrollerinde burun sırtındaki doku ödemi yeterince azalmayan hastalarda plaster kalıp süresi uzatılabilir. Burun kalıbınız alındıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel temizleyici losyonlarla temizleyebilirsiniz. Yüz makyajı yapmaya başlayabilirsiniz. 

Ameliyat sonrası ağrı

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrınız olur. Bu ağrı kişisel farklılıklar gösterebilir. Ancak korkulduğu kadar fazla değildir. Genellikle çok kuvvetli ağrı kesici kullanımını gerektirmez.

Ameliyat sonrası kanama

Burun tamponlarının alınmasından sonra az miktarda sızıntı tarzında burun kanamanız olabilir. Genellikle kendiliğinden durur.

 

Ameliyat sonrası dikkat edilecek hususlar

Ameliyat sonrası ne zaman banyo yapabilirim?

Burun tamponlarınız alındıktan sonraki gün (4. gün) duş alabilirsiniz. Duşta çok sıcak su kullanmayınız. Burun sırtındaki kalıbınız 2 hafta boyunca kalacaktır. Gevşeme oldukça doktorunuz kalıbı değiştirecektir. Duş yasak olmasa da kalıbın çok sık aralıklarla ıslanmamasına özen gösteriniz. Mesela her gün duş almayınız. 15 gün boyunca yüzünüzü yıkamayınız. Yüz temizliğinizde kolonyalı mendil kullanabilirsiniz. Terleme veya neme neden olabilecek ortam ve aktivitelerden kaçınınız. (Sıcak, buharlı ve nemli ortamlar, efor gerektirecek egzersiz...)

Diş fırçalama

Özellikle üst dişlerinizi olmak üzere dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekir. Fırçanızın yumuşak olmasına önem veriniz.

Hareket veya fiziksel aktivite kısıtlaması

  • Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktivitelerden uzak durun.

  • Bir hafta boyunca aşırı yüz mimik hareketleri ve gülmekten kaçının.

  • Ameliyat sonrası ilk 20 gün boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giymeyin. Önden ya da arkadan iliklenen kıyafetler tercih edin.

  • Burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunmayın.

  • Burnunuzu 3 ay kadar darbelerden koruyun. Bu süre zarfında müsabaka sporlarından kaçının.

İşe dönüş zamanı

Burun üstü kalıbınızın tamamen alındığı 2. hafta sonunda morluk ve şişlikleriniz oldukça hafiflemiş olacağından iş başı yapabilirsiniz. Ağır efor gerektiren işlerde veya tozlu ortamda çalışanlarda bu süre daha uzun tutulabilir.

Güneş ışınlarının zararı olur mu?

Ameliyat sonrası erken dönemde ameliyatlı burun cildi yüzün diğer kısımlarına göre güneş ışınlarına karşı daha hassastır. Güneş ışınları burun cildinizde şişme ve renk değişikliklerine neden olabilir. Operasyonu takip eden 3 ay boyunca aşırı güneş ışığından uzak durmalı, güneşlenmemelisiniz.

Gözlük kullanabilir miyim?

Gözlük burun sırtına baskı uygulayacağından ameliyat sonrası ilk 3 ay kullanılmamalıdır. Gözlük kullanımı zaruri ise hafif çerçeveli bir gözlük tercih edilmelidir. Kontak lensinizi ameliyat sonrası 5. günden itibaren kullanabilirsiniz.

Septorinoplasti (estetik burun) ameliyatı olan hastalara ameliyat sonrası öneriler.