Facebook

Twitter

 

Revizyon İçin Kıkırdak Doku

Kaburga kıkırdağı neden ve nereden alınır?

Kaburga kıkırdağına genellikle sekonder yani revizyon rinoplastilerde ihtiyaç duyulur. Yani daha önce başarısız bir burun estetiği ameliyatı olmuş olan hastalarda kullanılır. Özellikle ilk ameliyatlarında fazla miktarda kıkırdak veya kemik çıkarılmış ve burun sırtında "semer burun" denilen ileri derecede çökük gelişmiş hastalarda ilk tercih kaburgadır. Kaburgaya alternatif ise kulak kıkırdağıdır. Ancak kulaktaki kıkırdak miktar kaburgaya göre daha azdır ve yeterince güçlü bir kıkırdak yapısına sahip değildir. Bu nedenle çok miktarda ve güçlü kıkırdak yapısına ihtiyaç duyulan vakalarda kaburga kıkırdağı tercih edilir

Hangi kaburga alınıyor?  Kaburga alınması bir eksikliğe neden olur mu?

Sağ taraftan 6. ve/veya 7. kaburgaların kıkırdak kısmını alınır. Kaburganın alınması vücutta fonksiyonel olarak bir eksikliğe neden olmaz.

Kaburga alınması işleminin riskleri nelerdir?

Kaburga alınmasının tabi ki bazı riskleri var. Kaburganın hemen altında akciğer zarı ve akciğer yer alır. Dolayısı ile kaburga alımı sırasında bu zarın yırtılması ve göğüs kafesine hava girmesi riski mevcut. Ancak bu çok nadir görülen bir komplikasyondur. İstenmeyen bu durumda gerçekleştiğinde göğüs tüpü takmak gerekir.

Kaburga alınan yerde ağrı görülebilir ve bu ağrı 2-3 hafta sürebilir.

Kulak kıkırdağı ne zaman alınır?

Kulak kıkırdağına da genellikle revizyon rinoplastilerde ihtiyaç duyulur. Kulak kıkırdağı kaburgaya bir alternatiftir. Daha az miktarda kıkırdak ihtiyaç var ise kulak kıkırdağı tercih edilir. Ancak çok miktarda kıkırdak doku ihtiyacı var ise kaburga kıkırdağı tercih edilir.

Kulak kıkırdağının alınması herhangi bir ize ya da eksikliğe neden olur mu?

Bu kıkırdak, kulak kepçesinin iç kısmındaki katlantıdan girerek alınır. Kulak kepçesinin genel şekli ve görüntüsünde bir değişiklik olmaz. Kesisi; kulak önündeki katlantıdan yapıldığı için yara izi gizli kalır.