Facebook

Twitter

Hyaluronik asit nedir? Nasıl etki eder?

Hyaluronik asit cildimizde bulunan bir yapı taşıdır. Hidrofiliktir bu nedenle su tutar ve deri gerginliğini artırır. Enjekte edildiği bölgeye hacim verir. Değişik markaların değişik yoğunlukta birçok ürünü vardır. Ürünün yoğunluğuna bağlı olarak etkisi 6-9 ay kadar sürer.

Dolgunun kullanım alanları?

Kaş düşüklüğünde (sadece hafif düşüklüklerde)

Yüze kontur vermede (elmacık kemiklerini belirginleştirmede, yanak çöküklüklerinde)

Deri kırışıklıklarında (hafiften derine tüm kırışıklıklarda)

Dudak dolgunlaştırmada

Ağız çevresindeki sigara kırışıklıklarında

Burun ucunu kaldırmada

Burundaki çöküklüklerin veya burun kemerinin giderilmesinde

Dolgu yaparken ağrı olur mu? Nasıl Yapılır?

Dolgu yapılmadan 45 dakika önce dolgu yapılacak alanı uyuşturulur. Dolgu işlemi genelde hafif bir ağrıya neden olabilir.Değişik noktalardan bu işe özel iğneler ile girerek dolgu maddesi uygun miktarlarda verilir. Çok fazla ya da çok az yapılması istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Uygulamadan hemen sonra nasıl bir yüz sizi bekler?

Dolgu yapılır yapılmaz etki görülür. Etkinin gözlenmesi için botokstaki gibi beklemeye gerek yoktur.

Kırışıklıkların dolgu ile düzeltilmesi yüze tazelenmiş ve genç bir görünüm verecektir.

Uygulamadan hemen sonra, iğnenin girdiği yerde hafif bir kızarıklık ve hafif bir şişlik görülebilir. Bu kızarıklık ve şişlikler yaklaşık 10-15 dakika içerisinde kaybolur. Bazen iğnenim girdiği yerde kendiliğinden duran çok hafif bir kanama olabilir. Çok nadiren deri altı kanamasına bağlı morluk görülebilir.

Dolgu öncesi dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Kanı sulandırıcı ilaçlar (aspirin, coraspin, heparin, NSAID vb gibi) alırken dolgu yapılması enjeksiyon yerinde kanamalara neden olabilir. Bu ilaçların dolgudan1 hafta 10 gün önce doktor kontrolünde kesilmeleri gerekir.

Romatizmal rahatsızlıkları (Kolojen doku hastalıkları) olanlara dolgu yapılmamalıdır.

Dolgu sonrası için öneriler

Dolgu sonrası 6 saat boyunca aşırı yüz mimik hareketlerinden (aşırı gülme veya aşırı konuşma) kaçınılmalıdır. Dolgu yapılan bölge ile oynanmamalı, masaj yapılmamalıdır. Dudak dolgusunu takiben 2 gün boyunca dudaklar büzülmemelidir. 

Göz çevresine dolgu yapılmış ise çok su tüketilmemelidir. Diğer bölge uygulamalarında ise çok su tüketilmelidir.

Dolgu ve botoks aynı anda uygulanabilir mi?

İdeal olanı dolgunun botokstan 2 hafta sonra yapılmasıdır. Botoks ile yüz mimik hareketleri baskılandığında ciltteki kırışıklıklar hafifler, daha yüzeysel bir hal alır. Bu sayede kırışıkların gerçek boyutu tespit edilip daha ideal doz ayarlaması yapılabilir. Aynı anda da yapılabilir, ancak botoks bu sefer daha etkisini göstermemiş olacağından kırışıklıklar daha derin görünür, dolayısı ile gerektiğinden daha fazla dolgu yapılmasına neden olabilir.